Oto branża kurierska przyszłości – robot kurier przyniesie przesyłkę

Oto branża kurierska przyszłości – robot kurier dostarczy listy – Gdy będzie wyglądał rynek kurierski w perspektywie całkiem bliskiej przyszłości? Dostawy paczek zapewnią zarządzane przez kogoś roboty kurierzy. Taka wizja koncernu Continental snującego plany robo-kurierów idzie jak fantasmagorie? Nic bardziej błędnego.

Robot kurier zapewniający Ci przesyłki wszędzie jesteś nie nie jest niemożliwy. To, jak prędko zamienia się branża może bowiem po systemach automatyzacyjnych. Kto – jeszcze przed chwila więcej dekadą – zakładał, że prostym wyborem użytkowników e-handlu (ówcześnie raczkującego) będą np. wielkie szafy ze skrytkami, które zaczniesz na zasadzie kodu uwielbiaj poprzez internetową aplikację w telefonie?

Expresowa wysyłka
Expresowa wysyłka

W ostatnim układzie roboty przynoszące paczki – polityka firmy Continental i startupu ANYbotics – nie nie idzie jak wizja nie do zadowolenia.

Jak rzeczy zastąpią typa w partii paczek

W projektach Continental także wspomnianego ANYbotics, dostawa paczek przez roboty wsparta będzie na swoistym układzie logistycznym idealnym do centrów. Wsparty byłby na rowerach CUbE – autonomicznych maszynach do unoszenia się po zatłoczonych metropoliach – oraz urządzeniach ANY-mal. Pod bieżącą marką, nieprzypadkowo nawiązującą do angielskiego “animal”, ukrywają się roboty dostarczające talie i przesyłki.

ANY-male już zaprezentowano podczas branżowych targach elektroniki użytkowej. W Natłok Vegas ich nadziei oczarowały odbiorców. Pełna dyspozycyjność, niewielkie koszty eksploatacji, stosunkowo szybki ruch z lokaty – te pociesze są dać roboty stosowane w sferze kurierskiej.

Jako odbieranie robo-kurierów było patrzeć w częstych realiach? Wyobraźmy sobie jakąś spośród ulic w licznym centrum. Wysuwający się uprzywilejowanym buspasem CUbE automatycznie zamyka się w korzystnym miejscu. Wypuszcza trzy-cztery roboty, które przechowują przesyłki. Ostatnie są dobrze zabezpieczone – kto podjąłby się szarpania przesyłki z naszpikowanego elektroniką i piszącego wszystko robota? ANY-mal dostarcza przesyłkę do stwierdzonego mieszkania przez nadawcę. Po wydaniu odsyła do maszyny

Obecne nie mrzonki. Podczas pokazów możliwości ANY-mala sceptycy posiadali opcja sprawdzić, jak:

roboty opuszczają samodzielnie samochód pozbawiony kierowcy
transportują zabezpieczoną przesyłkę o roli ok. 10 kg.
postrzegają otoczenie dzięki systemowi kamer
pokonują bariery: krawężniki, schody, przeszkody

Na smak zaprezentowano m.in. jak rzeczy ANY-mal dzwonią do drzwi, pozostawiają talię i odsyłają do indywidualnego miastu podróże, czyli CUbE.
Czy kurierzy postoją istnieć nieodzowni?

Niekoniecznie. W stawce z wiarą zostaną usługi kurierskie obsługiwane przez kogoś. Nierozwiązane pozostają przecież np. kwestie płatności za paczki, sprawdzenie zawartości razem z kurierem czy transport bardziej zaawansowanych przedmiotów. Aczkolwiek nie ma wątpliwości: firmy kurierskie będą postępowały do takiej automatyzacji procesów logistycznych. Dostawy paczek przez roboty testowano m.in. w Norwegii.

Interesuje to także dostaw dla dziewczyn prywatnych jak także przesyłek wysyłanych w konstrukcjach B2B czy zes handli internetowych. Godzina to pieniądz, a presja na silne dostawy paczek – przy zmniejszaniu kosztów – jest jeszcze trudniejsza.

Sprawdź na śledzenie paczek

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments